Pobyt nad wodą, na łące czy zabawa do późnego wieczora przy ognisku, to fantastyczny sposób na spędzanie słonecznych dni z dziećmi. Ma on jednak swoje minusy – często wracamy pogryzieni przez przeróżne owady. Jeśli są to komary, to miejsce ukąszenia jedynie boli, jeśli zaś ugryzie pszczoła czy kleszcz, konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, dlatego trzeba chronić się przed nimi na różne sposoby.
Bezpośrednio na skórę
W marketach, drogeriach oraz aptekach bez problemu można kupić płyny, żele, kremy chroniące przed ugryzieniem owadów. Nie są to produkty drogie, a niektóre z nich można stosować nawet u niemowląt. Trzeba jednak pamiętać, że żaden środek nie powinien dostać się do ust i oczu dziecka, bo może silnie podrażniać lub doprowadzić do objawów zatrucia. Trzeba także uważać przy smarowaniu skóry zranionej lub podrażnionej przez oparzenie słoneczne. Środki zapobiegające ukąszeniom należy nakładać regularnie, w zależności od zaleceń producenta. Dodatkowo można wspomóc się produktami w postaci świec i kadzidełek, które samym zapachem odpędzają owady. Także strój jest niezwykle ważny, gdy jedziemy na piknik albo pobawić się na świeżym powietrzu. Dłuższe spodenki, koszulka z długim rękawem oraz osłaniający głowę i kark kapelusz z szerokim rondem chronią zwłaszcza przed kleszczami, które roznoszą groźną chorobę, jaką jest borelioza.
Ochrona mieszkania
Oczywiście owady mogą atakować także w domu. Szczególnie dotkliwe są komary, które zwłaszcza w nocy, gdy śpimy przy otwartym oknie, gryzą i wywołują swędzące bąble. Aby się przed nimi uchronić warto zamontować w oknach moskitiery. Siatki różnych rozmiarów i z łatwym sposobem mocowania dostępne są w sklepach budowlanych oraz w supermarketach. Można także zastosować środki owadobójcze w postaci urządzeń działających na prąd. Małe urządzenie wkłada się do gniazdka,a wtedy żadne muchy i komary nie mają szans na przeżycie w danym pomieszczeniu. Warto jednak sprawdzić dokładnie, czy dany środek nadaje się do użycia, gdy w domu przebywają dzieci.