Jak zbadać mocz dziecka?

Zapalenie układu moczowego to bardzo częsta przypadłość małych dzieci. Szczypanie przy oddawaniu moczu, gorączka, złe samopoczucie ogólne, płaczliwość, rozdrażnienie… Aby lekarz dobrał odpowiedni lek w przypadku tej choroby, trzeba zbadać dziecku mocz. A pobranie próbki od niemowlaka czy przedszkolaka wcale nie jest łatwe.

Dlaczego siusianie boli?

Za większość zakażeń układu moczowego odpowiada bakteria E.Coli (kliknij) obecna między innymi w ludzkim kale. U dorosłych osób dbających i higienę nie jest tak groźna, jednak u dzieci pieluszkowanych sytuacje, kiedy dochodzi do zanieczyszczenia cewki moczowej są bardzo częste. Jeśli dodatkowo maluch nie został dokładnie umyty albo za długo siedział w pieluszce o chorobę niezwykle łatwo. Oczywiście niemowlę nie powie nam, że odczuwa szczypanie przy oddawaniu moczu, ale jest wyraźnie niespokojne, gorączkuje. Odpowiednio dobrany lek szybko przyniesie ulgę.

Woreczek do badania moczu

Aby pobrać mocz do badania od niemowlęcia trzeba zaopatrzyć się w specjalny woreczek jałowy. Kupić taki można w aptece. Jest tak zbudowany, że przykleja się go do skóry i maluch siusia bezpośrednio do woreczka. Żeby jednak wynik nie był przekłamany, woreczek nie może znajdować się przy brudnej skórze dłużej niż kilkanaście minut i szybko powinien trafić do laboratorium. Dlatego poleca się, by po porannym karmieniu umyć pupę dziecka wodą z mydłem, porządnie opłukać, zdezynfekować łagodnym środkiem bakteriobójczym stosowanym na śluzówki, założyć woreczek i .. czekać. Gdy woreczek się zapełni, należy go delikatnie zdjąć, zakleić i zawieźć do przychodni.

Kubeczek albo nocnik

Ze starszym dzieckiem jest nieco łatwiej. Maluch, który sygnalizuje, że chce siusiu musi zostać uprzedzony o badaniu. Dziecko należy dokładnie umyć w miejscach intymnych, opłukać wodą i osuszyć i posadzić na toalecie. Pod pupę należy włożyć wyjałowiony (do kupienia w aptece) pojemnik na mocz. Najlepiej, gdy uda nam się złapać mocz z tzw. środkowego strumienia. Dobrym sposobem jest także wyjałowienie nocniczka za pomocą wrzącej wody i zlanie moczu do pojemnika, chociaż w tym przypadku istnieje większa szansa na zanieczyszczenie próbki bakteriami z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *