Katar u małego dziecka to bardzo duża uciążliwość, zarówno dla samego chorego, jak i jego rodziców. Zatkany nosek utrudnia spanie, jedzenie, mówienie, a katar, który spływa do gardła podrażnia jego śluzówkę, przenosi bakterie z noska niżej, może skończyć się zapaleniem oskrzeli czy płuc.
Przyrządy do oczyszczania noska
Małe dziecko nie potrafi wydmuchać noska, dlatego rodzic musi sam usunąć zalegającą wydzielinę. Można to zrobić za pomocą tanich i dostępnych w każdej aptece urządzeń. Tak zwana gruszka czy aspirator. Pierwszy przyrząd znany jest o kilkudziesięciu lat. To gumowa, prosta w obsłudze gruszka z końcówką, którą trzeba ścisnąć i przyłożyć do zatkanego noska i puścić, dzięki czemu gruszka wciągnie wszelką wydzielinę. Aspiratory z kolei wymagają od rodziców wciągnięcia powietrza przez gumową rurkę podczas gdy plastikowa końcówka jest przyłożona do zatkanego noska. Taki sposób odciągania wydzieliny nie podrażnia śluzówki, jest całkowicie bezpieczny, pozwoli dziecku na normalne funkcjonowanie.
Nawilżaj powietrze w pokoju
Dodatkowo warto nawilżać powietrze czy to podłożeniem pod łóżeczko wilgotnego ręcznika czy za pomocą elektronicznych nawilżaczy. W łóżeczku warto też ułożyć rozcięte ząbki czosnku, które działają antybakteryjnie, można także przytrzymać dziecko nad garnkiem, w którym gotuje się woda z majerankiem. Pamiętajmy, że czyszczenie noska niemowlaka, nie tylko zwiększa jego komfort, ale zapobiega innym niebezpiecznym chorobom.