Święta z dzieckiem w kuchni

Bardzo często przygotowywanie mieszkania do świąt kojarzy nam się z pośpiechem, zmęczeniem, ogólnym zdenerwowaniem i ściganiem się z czasem. Tymczasem dzieci nie zwracają uwagi na to, czy w domu umyte są okna i wszelkie kąty, ale rozkoszują się tym, że w pokoju stoi choinka, że dostaną prezenty i cała rodzina spotka się przy wspólnym stole. Warto więc czasami wziąć z nich przykład i nawet przygotowując świąteczne potrawy spędzać czas razem, zamieniając gotowanie w beztroską zabawę.

Pierniczki łatwo przygotować z dziećmi

Pierniczki łatwo przygotować z dziećmi

Chyba najlepszą okazją do spędzenia rodzinnie czasu w kuchni jest pieczenie ciastek i pierniczków. Przepis na ciasto piernikowe jest nieskomplikowany, a dostępność przeróżnych foremek do wycinania ciastek pozwala na pichcenie nawet przedszkolakom, oczywiście przy asyście rodziców.

Aby przygotować ciasto na pierniki wystarczy na stolnicy zagnieść 1/4 szklanki miodu, 5 łyżek miękkiego masła, 1/2 szklanki cukru pudru, 1 jajko,  2 i 1/4 szklanki mąki pszennej, 1 łyżeczkę sody i 3 łyżeczki przyprawy do piernika na gładkie ciasto, cienko rozwałkować podsypując mąką i wycinać ciastka. Jeśli nasze dzieci są starsze, dodatkowo mogą po upieczeniu ozdobić pierniczki robiąc w ciastkach otworki, na przykład inną foremką, ułożyć na blaszce przykrytej papierem, w otworki wsypać pokruszone landrynki i piec ciastka 10 minut w temperaturze 180 stopni. Pierniczki upieką się, a z landrynek powstaną kolorowe szkiełka. Jeśli chcemy pierniczki zawiesić na choince, wystarczy przed ich upieczeniem zrobić w cieście niewielkie otworki, na przykład przy pomocy rurki do napojów. Gdy kupimy w sklepie cukrowe pisaki w różnych kolorach, możemy pozwolić maluchom na samodzielne dekorowanie ciasteczek. Zwłaszcza te dzieci, które lubią rysować będą miały podwójną frajdę, gdy każde ciastko z osobno będą mogły ozdobić szlaczkami, doprawić oczka ciasteczkowym reniferom, guziczki, noski piernikowym postaciom, przyozdobić kruche choinki pięknymi, cukrowymi bombkami.

Podczas pieczenia ciasteczek należy dziecku pozostawić dużo swobody. Nie poprawiać nieco krzywych pierniczków, dać mu wolną rękę w kwestii ozdabiania ciastek. Wspólne pieczenie ma być beztroską zabawą, która jeszcze bardziej zbliży nas do siebie podczas tego wyjątkowego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *