Ból porodowy – jak sobie z nim poradzić?

Każda przyszła mama boi się o to czy dziecko urodzi się zdrowe, czy poradzi sobie w swojej nowej roli i oczywiście czuje niepokój na myśl o porodzie. Niezależnie od tego, czy poród ma być naturalny, czy z jakiś powodów zaplanowano cesarskie cięcie, wydarzenie to nie należy do przyjemnych. Aby sobie ulżyć można zdecydować się na różne techniki porodu.

Poród w wodzie łagodzi ból

Poród w wodzie łagodzi ból

Cesarka boli po kilku godzinach

Oczywiście poród przez cesarskie cięcie związany jest z operacją pod znieczuleniem. Rodząca nic nie czuje od pasa w dół, ale jest świadoma, słyszy, co dzieje się w sali operacyjnej oraz może zobaczyć swoje dziecko zaraz po narodzinach. Problemy pojawiają się później, gdy znieczulenie przestaje działać – ból musi zostać przytłumiony lekami przeciwbólowymi. Jednak gdy mama karmi muszą być one przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza, by nie wpływały na samopoczucie dziecka. Mama po cesarce nie może szybko wstawać, ale jeśli rana goi się dobrze, już kilka dni po czuje się dobrze i może normalnie funkcjonować.

Naturalne sposoby radzenia sobie z bólem

Poród naturalny również może odbywać się pod znieczuleniem, jednak znieczulenie zewnątrz oponowe może przedłużyć akcję porodową. Część szpitali oferuje także gaz rozweselający, który łagodzi lęk rodzącej, uśmierza ból, poprawia nastrój, inne proponują poród w wodzie. Ciepła woda odpręża i przynosi ulgę, jednak aby móc rodzić w ten sposób nie można mieć żadnych przeciwwskazań. Do innych naturalnych sposobów na radzenie sobie z bólem należy też prysznic czy masowanie pleców przez partnera. Aby akcja porodowa przebiegała szybciej, a tym samym ból minął, ciężarne mogą wykonywać skoki na gumowej piłce oraz rodzą w pozycji siedzącej na wygodnym fotelu lub krześle. Po porodzie, gdy macice obkurcza się, mama może odczuwać bóle przypominające te menstruacyjne, wtedy po konsultacji lekarskiej może przyjmować niewielkie dawki leków przeciwbólowych.

Więcej informacji dotyczących porodu i pierwszych chwil z maluszkiem znajdziesz tu:

http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/moja-ciaza/wszystko-o-porodzie/pierwsze-godziny-z-dzieckiem-magiczne-spotkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *