Zaparcia w ciąży – jak sobie radzić?

Ciąża od początku do końca wiąże się ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Zarówno na tych widocznych, takich jak przyrost ciężaru ciała, puchnące stopy, zwiększenie piersi i oczywiście brzuszek, jak i wewnętrzne. Pojawiają się też dolegliwości dość wstydliwe, o których wiele kobiet nie chce rozmawiać i nawet nie wie, że są w ciąży absolutną normą.

źródło: https://pixabay.com/static/uploads/photo/2014/01/14/15/34/pregnant-244662_640.jpgCzym grożą częste zaparcia?

Na zaparcia w ciąży skarży się większość kobiet oczekujących dziecka. Jest to absolutnie normalne, ale zbagatelizowane zaparcia mogą doprowadzić do powstania hemoroidów, czyli żylaków odbytu – bolesnych i często wymagających leczenia operacyjnego. Jak więc sobie radzić z zaparciami w ciąży, skoro nie można używać środków farmakologicznych? Zaparcia w ciąży pojawiają się z wielu powodów. Gospodarka hormonalna zmienia się i metabolizm zwalnia, zwiększająca się macica uciska jelita i hamuje przesuwanie się treści jelit, kobieta ciężarna, zwłaszcza w ciąży zagrożonej prowadzi mniej aktywny tryb życia, a do tego ma różne zachcianki, które nie zawsze są zdrowe i poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego.

Zmiana diety, więcej ruchu

Z tychże powodów w pierwszej kolejności trzeba zmienić dietę. Z zaparciami znakomicie radzą sobie owoce takie jak kiwi (a przy okazji ma ogromne ilości witaminy C), jabłko czy śliwka, także suszona. Można je jeść jako przekąskę lub dodatek do posiłków. Należy też wprowadzić do diety kwaśne mleko i jogurty, a zmniejszyć ilość produktów słodzonych cukrem i z dodatkiem kakao. Musli czy pełnoziarnisty chleb i makaron także wspomagają układ pokarmowy. Gdy dodatkowo ciężarna zapisze się na basen, gimnastykę dla pań w ciąży, albo po prostu codziennie przejdzie kilka kilometrów, jej przewód pokarmowy będzie działał sprawniej, a wizyty w toalecie staną się częstsze i mniej uciążliwe.

Więcej informacji jak sobie radzić z zaparciami znajdziesz na stronie www.stopzaparciom.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *