Przyszli rodzice czekają na swoje dziecko około 40 tygodni. To czas, który czasami się dłuży, bo brzuszek rośnie, a para czeka zniecierpliwiona i pełna emocji na pierwsze spotkanie z synem czy córką. Jednak te 9 miesięcy można znakomicie wykorzystać. Jest to czas nie tylko na skompletowanie wyprawki, ale także na to, by jak najwięcej nauczyć się o ciąży, o pielęgnacji dziecka, poczytać o tym, jakie wyzwania stawia przed przyszłymi rodzicami macierzyństwo i tacierzyństwo. Skąd jednak czerpać wiedzę? Czy lepsze będą książki dla mam i ojców, czy internetowe strony dla rodziców?
Siła druku
Książki to zawsze źródło mądrości i wiedzy. Jeśli uwielbiamy tradycyjne źródła przekazu, to możemy wybrać się do księgarni i w każdej znajdziemy nawet kilkadziesiąt pozycji dotyczących przebiegu ciąży i porodu, pielęgnacji noworodka i niemowlaka, a także sposobów na wychowanie dziecka. Czasami są to poważne, medyczne poradniki, innym razem lżejsze książki z zakresu metod wychowawczych czy nawet opisy osobistych doświadczeń rodziców. Każda może nieść za sobą olbrzymią dawkę wiedzy, wiadomości, które można uzupełnić z innych źródeł. Rzucić one nieco światła na wyzwania, które czekają przed przyszłymi rodzicami. Nie ma jednak na rynku książki idealnej, która w pełni rozwiałaby wszystkie wątpliwości, nie ma encyklopedii, która zastąpiłaby krytyczne myślenie oraz wyeliminowała potrzebę szukania wiadomości w innych źródłach. Warto jednak mieć kilka klasycznych podręczników dotyczących ciąży i wychowania dziecka. Co ważne: przyszłe mamy powinny podsuwać je także tatom. I dla nich nie brakuje książek o tym, jak nawiązać więź z dzieckiem lub tłumaczących, dlaczego przyszła mama czuje i zachowuje się w określony, czasami dla panów niezrozumieły sposób.
Jeśli zakup książek nadwyręży i tak już napięty przed pojawieniem się dziecka budżet, nie zapominajmy, że w bibliotekach książek o ciąży i opiece nad dziećmi także jest bez liku. Im więcej ich przeczytamy, tym więcej będziemy mieli spojrzeń na kwestie dla nas ważne, a oczekiwanie na dziecko czy sama myśl o porodzie nie będzie tak przerażać.
Zajrzyj do salonu prasowego
Tak jak wydawane są gazety w formie tygodników czy miesięczników poświęcone polityce, kulturze, sztuce czy budownictwu, tak samo w kioskach na półkach leżą gazety dla przyszłych lub obecnych mam. Kolorowe, pełne ciekawych artykułów i porad, mogą być miłą lekturą podczas oczekiwania na potomstwo.
Internet – informacyjna studnia bez dna
Stron i witryn internetowych poświęconych wychowywaniu dzieci, ciąży i porodu są miliony, także tych w języku polskim. Prosta wyszukiwarka po wpisaniu hasła znajduje tysiące odpowiedzi na nurtujące pytania. Na pomoc rodzicom przychodzą nie tylko prowadzone przez specjalistów portale dla mam, ale także fora internetowe, które mobilizują do dyskusji czy blogi parentingowe (rodzicielskie), na których zwykle doświadczone mamy w subiektywny sposób opisują swoje codzienne zmagania, najpierw z ciążą, potem z dziećmi. Znajdziemy więc w internecie porady dotyczące samej ciąży, porodu, jak i wychowania i pielęgnacji dzieci, ale też ważne adresy: do polecanych lekarzy, położnych, opinie o szpitalach i oddziałach położniczych, a nawet o szkołach rodzenia. Internet to nieskończone źródło informacji, ale też miejsce do wymiany doświadczeń. I co ciekawe, wiele mam ze stron dla rodziców i forów internetowych na długo się zaprzyjaźnia: spotykają się na zlotach, a później razem wychodzą na spacery ze swoimi dziećmi. Dla kobiet w ciąży, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą być aktywne fizycznie, Internet to często miejsce życia społecznego, dzięki któremu nie czują się osamotnione, a nawiązują nowe, często wieloletnie i udane znajomości.