Uwaga na kleszcze!

Kleszcze – małe pajęczaki, które od wiosny do jesieni czyhają na ludzi i zwierzęta. Spotkane w lasach, na polach i w zaroślach mogą przenoszą bardzo groźne choroby, które dla dzieci mogą skończyć się długą rehabilitacją i poważnymi powikłaniami.

Kleszcz to pajęczak, który roznosi groźne bakterie

Kleszcz to pajęczak, który roznosi groźne bakterie

Choroby wywoływane przez kleszcze

Do najpoważniejszych chorób, które mogą wywołać kleszcze należy kleszczowe zapalenie mózgu. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która z kolei może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i rdzenia kręgowego oraz zapalenia korzeni nerwowych. Drugą jednakowo groźną chorobą wywołaną przez te pajęczaki jest borelioza. Jest to choroba, która może doprowadzić do porażenia nerwów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mięśnia sercowego czy babeszjozy.

Jak się zabezpieczać?

Gdy więc wychodzimy na spacer powinniśmy całą rodzinę odpowiednio zabezpieczyć. W drogeriach, marketach i aptekach znajdziemy środki, które chronią przed ugryzieniami komarów, muszek, os czy kleszczy, także dla niemowląt. Warto za każdym razem pokryć skórę takim preparatem. W wielu przypadkach uchroni nas przed atakiem owadów. Warto także mieć długie spodnie i koszulkę z długim rękawem oraz kapelusz na głowę. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka, a jeśli znajdziemy kleszcze szybko go usunąć pęsetą, łapiąc go przy same skórze i lekko wykręcając. Mniej wprawne osoby mogą skorzystać z pomocy pielęgniarki w przychodni. Miejsce po ugryzieniu trzeba przez kolejny miesiąc uważnie obserwować, a w przypadku niepokojących objawów podać dziecku antybiotyk.

Zobacz krótki film  ” jak prawidłowo usunąć kleszcza”. Pamiętaj – nie wszystkie kleszcze są nosicielami, niemniej szybkie i wprawne usunięcie pajęczaka zmniejsza pradopodobieństwo zarażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *