Kleszcze – małe pajęczaki, które od wiosny do jesieni czyhają na ludzi i zwierzęta. Spotkane w lasach, na polach i w zaroślach mogą przenoszą bardzo groźne choroby, które dla dzieci mogą skończyć się długą rehabilitacją i poważnymi powikłaniami.
Choroby wywoływane przez kleszcze
Do najpoważniejszych chorób, które mogą wywołać kleszcze należy kleszczowe zapalenie mózgu. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która z kolei może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i rdzenia kręgowego oraz zapalenia korzeni nerwowych. Drugą jednakowo groźną chorobą wywołaną przez te pajęczaki jest borelioza. Jest to choroba, która może doprowadzić do porażenia nerwów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mięśnia sercowego czy babeszjozy.
Jak się zabezpieczać?
Gdy więc wychodzimy na spacer powinniśmy całą rodzinę odpowiednio zabezpieczyć. W drogeriach, marketach i aptekach znajdziemy środki, które chronią przed ugryzieniami komarów, muszek, os czy kleszczy, także dla niemowląt. Warto za każdym razem pokryć skórę takim preparatem. W wielu przypadkach uchroni nas przed atakiem owadów. Warto także mieć długie spodnie i koszulkę z długim rękawem oraz kapelusz na głowę. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka, a jeśli znajdziemy kleszcze szybko go usunąć pęsetą, łapiąc go przy same skórze i lekko wykręcając. Mniej wprawne osoby mogą skorzystać z pomocy pielęgniarki w przychodni. Miejsce po ugryzieniu trzeba przez kolejny miesiąc uważnie obserwować, a w przypadku niepokojących objawów podać dziecku antybiotyk.
Zobacz krótki film ” jak prawidłowo usunąć kleszcza”. Pamiętaj – nie wszystkie kleszcze są nosicielami, niemniej szybkie i wprawne usunięcie pajęczaka zmniejsza pradopodobieństwo zarażenia.